Dispare acordul asociatiei de proprietari la infiintarea unei firme?

formular-asociatie-proprietari

Acesta este formularul de care ar urma sa scapam de la inceputul anului viitor

Una dintre cele mai enervante proceduri ce trebuie indeplinita la infiintarea unei firme, obtinerea acordului presedintelui asociatiei de proprietari si a catorva vecini pentru stabilirea sediului, ar putea fi eliminata de la inceputul anului viitor, daca la sediul declarat nu se desfasoara activitate.

Primele entitati care vor beneficia de aceast relativ avantaj birocratic ar putea fi persoanele fizice autorizate (PFA), intreprinderile individuale (II) si intreprinderile familiale (IF).

Potrivit modificarilor legislative adoptate recent la Odonanta 44/2008 privind functionarea persoanelor fizice autorizare (PFA), intreprinderilor individuale (II) si intreprinderilor familiale (IF), la articolul 9 după alineatul (2) din Ordonanta se introduce un nou alineat, alin. (21 ) cu următorul cuprins: „(2¹) Dacă la sediul profesional, imobil cu destinatie de locuinta, nu se desfăşoară nicio activitate economică, persoana fizică, titulară a PFA, titularul întreprinderii individuale sau membrul întreprinderii familiale care are dreptul de folosinţă asupra imobilului depune o declaraţie pe proprie răspundere, sub semnătură privată, prin care atestă faptul că la sediul profesional nu desfăşoară activitate economică, în acest caz nefiind necesare formalităţile prevăzute de art. 42 din Legea nr.230/2007 privind înfiinţarea, organizarea şi funcţionarea asociaţiilor de proprietari, cu modificările şi completările ulterioare ”

Astfel, potrivit art. 42 din legea 230/2007, schimbarea destinatiei locuintelor, precum si a spatiilor cu alta destinatie decat aceea de locuinta fata de destinatia initiala, conform proiectului initial al cladirii cu locuinte, se poate face numai cu avizul comitetului executiv si acceptul proprietarilor direct afectati cu care se invecineaza, pe plan orizontal si vertical, spatiul supus schimbarii.”

Pana acum, chiar daca la sediul social sau profesional PFA-urile, de exemplu,  nu desfasurau nicio activitate, Registrul Comertului intrepreta stabilirea sediului acasa la detinatorii entitatii juridice nou-create drept o schimbare a destinatiei locuintei. Prin urmare, conform acestei interpretari, ONRC solicita si in prezent acordul asociatiei de proprietari si vecinilor direct afectati, pe baza unui formular standard emis de aceasta institutie.

Noua reglementare, care va intra in vigoare la inceputul anului viitor, elimina practic aceasta operatiune, in cazul in care la sediul profesional al PFA-urilor, II-urilor sau IF-urilor nu se desfasoara nicio activitate. Ramane de vazut daca Registrul Comertului va interpreta aceasta modificare ca fiind aplicabila si in cazul stabilirii unui sediu social fara activitate la un SRL, intrucat modificarile descrise mai sus fac referire doar la PFA-uri, intreprinderi individuale sau familiale.

PFA, II si IF nu mai pot infiinta scoli auto

Sursa foto: www.ddedrivingschool.co.uk

Sursa foto: www.ddedrivingschool.co.uk

Persoanele fizice autorizate, intreprinderile individuale si intreprinderile familiale nu vor mai putea sa infiinteze scoli de conducatori auto, se precizeaza intr-un act normativ recent publicat in Monitorul Oficial citat de avocatnet.ro.

Ministerul Transporturilor a emis noile reguli in conditiile in care reglementarile privind activitatea scolilor de conducatori auto si a instructorilor auto au fost suspendate in baza unei hotarari judecatoresti, astfel ca nu exista un document care sa reglementeze acest domeniu. Totusi, noile dispozitii sunt temporare.

Potrivit Ordinului MT nr. 75/2014 privind reglementarea activitatii de pregatire a persoanelor in vederea obtinerii permisului de conducere, publicat in Monitorul Oficial, Partea I, nr. 107 din 12 februarie 2014, scolile de conducatori auto nu vor mai putea fi infiintate de persoane fizice autorizate, intreprinderi familiare si intreprinderi individuale.

Mai exact, noile reguli, aplicabile din 12 februarie, stabilesc ca scolile de conducatori auto vor putea fi organizate ca societati comerciale sau in cadrul regiilor autonome.

De asemenea, acestea vor putea fi organizate la nivelul Ministerului Educatiei sau organizate de institutii de invatamant particular acreditate conform legii care scolarizeaza numai elevii sau studentii inmatriculati in sistemul propriu de invatamant pentru profilul auto, precum si organizate la nivelul Ministerului Afacerilor Interne sau Ministerului Apararii care scolarizeaza cursantii pentru nevoile proprii.

Vechile reglementari stabileau ca scolile auto puteau fi infiintate in regim juridic de persoane fizice autorizate, intreprinderi individuale si intreprinderi familiale, de catre instructori de conducere auto, care au obtinut autorizatie ca scoli de conducatori auto.

Citeste pe avocatnet.ro despre conditiile de functionare ale unei scoli auto.

Au intrat in vigoare modificarile in privinta functionarii PFA, II si IF. Vezi ce s-a schimbat!

family businessLegea nr. 4/2014 pentru completarea Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 44/2008 privind desfasurarea activitatilor economice de catre persoanele fizice autorizate, intreprinderile individuale si intreprinderile familiale a fost publicata in Monitorul Oficial, Partea I nr. 15 din 10 ianuarie 2014.

Iata modificarile care au fost operate!
Art. I. – Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 44/2008 privind desfasurarea activitatilor economice de catre persoanele fizice autorizate, intreprinderile individuale si intreprinderile familiale, publicata in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 328 din 25 aprilie 2008, cu modificarile si completarile ulterioare, se completeaza dupa cum urmeaza:
1. La articolul 2, dupa litera i) se introduce o noua litera, litera i1), cu urmatorul cuprins:
„i1) sotia/sotul titularului intreprinderii individuale/persoanei fizice autorizate – sotia/sotul titularului intreprinderii individuale/persoanei fizice autorizate care, fara a fi inregistrata/inregistrat in registrul comertului si autorizata/autorizat sa functioneze ea insasi/el insusi ca titular al intreprinderii individuale/persoana fizica autorizata sau fara a fi salariata/salariat, participa in mod obisnuit la activitatea intreprinderii individuale/persoanei fizice autorizate, indeplinind fie aceleasi sarcini, fie sarcini complementare, in conditiile legii;”.
2. Dupa articolul 7 se introduce un nou articol, articolul 71, cu urmatorul cuprins:
„Art. 71. – (1) Persoanele prevazute la art. 7 alin. (1) au obligatia de a solicita inscrierea in registrul comertului a mentiunilor privind participarea in mod obisnuit a sotiei/sotului la activitatea desfasurata de intreprinderea individuala/persoana fizica autorizata, pe baza declaratiei pe propria raspundere si a certificatului de casatorie
(2) Incetarea activitatii sotiei/sotului se mentioneaza in registrul comertului in termen de 15 zile, pe baza declaratiei pe propria raspundere a titularului intreprinderii individuale/persoanei fizice autorizate.”
3. Dupa articolul 21 se introduce un nou articol, articolul 211, cu urmatorul cuprins:
„Art. 211. – Sotia/Sotul titularului intreprinderii individuale/persoanei fizice autorizate se poate asigura in sistemul public de pensii pe baza de contract de asigurare sociala, in sistemul asigurarilor pentru somaj, prin incheierea unui contract de asigurare de somaj in conditiile prevazute la art. 22 din Legea nr. 76/2002 privind sistemul asigurarilor pentru somaj si stimularea ocuparii fortei de munca, cu modificarile si completarile ulterioare, precum si in sistemul asigurarilor de sanatate, in conditiile prevazute de lege.”
Art. II. – Prezenta lege intra in vigoare la 30 de zile de la data publicarii in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I.
Art. III. – Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 44/2008 privind desfasurarea activitatilor economice de catre persoanele fizice autorizate, intreprinderile individuale si intreprinderile familiale, publicata in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 328 din 25 aprilie 2008, cu modificarile si completarile ulterioare, precum si cele aduse prin prezenta lege, se va republica in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, dupa aprobarea acesteia prin lege, dandu-se textelor o noua numerotare.